Президент підписав два нових закони України про зміни щодо охорони біорізноманіття та зміни щодо охорони тваринного світу

5 травня 2015 року Президент України П. Порошенко підписав два Закони України, підготовлених депутатами і двома громадськими екологічними організаціями – Громадою рибалок України та Київським еколого-культурним центром.

Авторами першого закону – “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони біорізноманіття” (№ 323-VIII від 9 квітня 2015) є народні депутати минулого скликання Ірина Сех та Андрій Тягнибок, авторами другого “Про внесення змін до деяких законодавчих актів Україна щодо охорони тваринного світу” (№ 322-VIII від 9 квітня 2015) є народний депутат нинішнього і минулого скликання Микола Томенко та народний депутат минулого скликання Андрій Тягнибок.

Даними Закони вносяться такі найважливіші доповнення до чинних законів України, завдяки яким:
1. завдано потужного удару по браконьєрству.
– у ст. 85-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені доповнення, якими, по-перше, заборонена реклама браконьєрських знарядь лову. Штраф за таку рекламу тепер становить для громадян від 850 гривень до 1700 гривень, а для посадових осіб та розповсюджувачів реклами, в тому числі адмінів різних рекламних сайтів – від 1700 гривень до 4250 гривень. По-друге, тепер цією статтею заборонено не тільки виготовлення, збут, реклама, а й зберігання браконьєрських знарядь.
– у ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного і рослинного світу) штрафи збільшені в 20-30 разів і складають 510- 3655 гривень (проти колишнього 17-85 гривень). Що стосується змін, які відбулися стосовно дій на територіях ПЗФ або щодо червонокнижних видів, то тепер чітко вказано, що незаконно добуті об’єкти тваринного і рослинного світу підлягають обов’язковій конфіскації. Що завдасть в першу чергу сильний удар по фотографам з рідкісними птахами і власникам ведмедів в різноманітних закладах.
-важливим досягненням даних Законів є відновлення інституту громадських екологічних інспекторів, у яких необґрунтовано в 2000 р були відібрані права складати протоколи за “антибраконьєрськими” статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення. Теперь нам вдалося повернути права громадським екологічним інспекторам (ст. 255 КУпАП) складати протоколи практично за всіма частинами ст. 85 (порушення правил полювання і риболовлі), а також за ст. 88-1 (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу, правил утримання диких тварин у неволі або напіввільних умовах), та за ст. 91 (порушення правил охорони і використання об’єктів природно-заповідного фонду) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
– до браконьєрських знарядь лову (ст. 52-1 Закону “Про тваринний світ”) тепер додані петлі, самолови, самостріли, електрогон.
– нарешті повністю похована така варварське знаряддя як капкани. Після численних невдалих спроб капкани нарешті потрапили в список заборонених знарядь лову в ст. 20 Закону “Про мисливське господарство та полювання”, що тепер дозволяє складати на “капканників” протоколи за ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення. До цього такої можливості не було.
– заборонений селекційний відстріл мисливцям (ст. 32 Закону “Про мисливське господарство та полювання»), чим закрита ще одна лазівка для ведення легального браконьєрства. Згадаємо тих же зубрів, яких завдяки “селекційному відстрілу”скоротили з 700 голів до 200 голів за 10 років.
2. можуть святкувати свою величезну перемогу і зоозахисники.
Завдяки даним Законам, були внесені правки до Закону “Про захист тварин від жорстокого поводження”. Тепер використання ведмедів та вовків на притравочних станціях, а також для проведення випробувань, змагань та натравки мисливських собак — заборонено (ст. 20).
-поставлена крапка щодо такого варварського явища як пересувні звіринці, пересувні зоопарки та пересувні виставки диких тварин. Тепер заборонено їх створення та їх діяльність (ст. 25).
– вбитий осиковий кілок і в варварську дельфінну імперію Кучука. Тепер заборонена діяльність дельфінаріїв, які не мають природної морської води. (ст.25).
– суттєво скорочено чорний список “шкідливих” тварин (ст. 33 Закону “Про мисливське господарство та полювання”). Тепер від видового терору врятовані життя сорок, граків та сойок. Також заборонено видавати винагороди за знищення “шкідливих” тварин.
– щодо добування мисливських тварин (ст. 20 “Про захист тварин від жорстокого поводження”). Тепер заборонено використовувати газ, дим, струм, розорювання природних місць проживання диких тварин – нори, лігва, гнізда й т.п.), а також добувати диких тварин, які потрапили в біду (переправляються по льоду, рятуються від бурі, пожежі, снігопаду, повадку, снігової лавини, страждають від голоду, потрапили в ожеледицю тощо, забороняється полювання на тварин в надзвичайних ситуаціях, на тварин, які знаходяться в безпорадному стані, на нельотний молодняк птахів (хлопунків), на молодняк звірів.
3. нові Закони суттєво поліпшили охорону червонокнижних видів й інших рідкісних тварин:
– в ст. 19 Закону “Про мисливське господарство та полювання” внесена заборона на полювання на види, занесені в список Бернської конвенції, Червону книгу.
-в ст. 22 Закону “Про Червону книгу України” внесено доповнення, згідно з яким тепер господарі і користувачі земельних ділянок зобов’язані забезпечувати охорону червонокнижних видів.
– нарешті вдалося реалізувати ідею оголошення в місцях розмноження тварин місячників тиші. Місячники тепер відбуватимуться з 1 квітня до 15 червня, в цей час забороняється проведення будь-яких робіт чи заходів, які є джерелом підвищеного шуму і занепокоєння (стрільба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних човнів, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах (ст. 39 Закону “Про тваринний світ, а також ст. 37, 24, 14 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні”).
4. значний успіх отриманий в рамках всеукраїнської кампанії “Йдемо в Європу – будуємо заповідність”.
– в заповідниках тепер заборонений селекційний відстріл тварин (ст. 32 Закону “Про мисливське господарство та полювання”). Тепер послідовникам Януковича не вдасться вбивати оленів і кабанів в заповідниках під виглядом “селекційного відстрілу” і за лімітами Департаменту заповідної справи Мінприроди України.
Громадські екологічні інспектори отримали право складати протоколи за порушення в заповідниках та інших об’єктах ПЗФ (ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Тримайтеся “заповідні колгоспники”!
– заборонені санітарні рубки з 1 квітня по 15 червня всюди по Україні, в тому числі і в об’єктах ПЗФ (ст. 39 Закону “Про тваринний світ”).
– заборонені всі види суцільних і вибіркових рубок, рубка дуплистих дерев, добування піску і гравію в річках та інших водоймах в заповідній зоні національних парків, регіональних ландшафтних парків, біосферних заповідників (ст. 18, 21 Закону “Про природно-заповідний фонд України”).
– пам’ятники природи тепер можуть мати штучне походження (що створює можливість брати під охорону криниці, кар’єри, посаджені дерева і т.п.), крім цього пам’ятники природи отримали юридичну можливість бути розташованими на території інших об’єктів ПЗФ, що створює можливість для охорони гнізд рідкісних видів птахів, місць проживання рідкісних комах, кажанів, місць зростання рідкісних рослин, для охорони вікових дерев, наприклад, в господарських зонах нацпарків або регіональних парків, де практично немає ніякої охорони (ст. 3 Закону “Про природно-заповідний фонд України”).
– однією з головних цілей природних заповідників тепер є “підтримка природних спонтанних процесів і явищ” (ст. 15 Закону “Про природно-заповідний фонд України”, що створює законодавчу основу для діяльності заповідників як місць, де відбуваються екологічні, еволюційні процеси, процеси видоутворення, і довготривалих спостережень за ними.
– відділи екологічної освіти в об’єктах ПЗФ отримали юридичне підгрунтя (ст. 12 Закону “Про природно-заповідний фонд України”).

Коментар директора Київського еколого-культурного центру, заслуженого природоохоронця України Володимира Борейка
Ми стали ще на один крок ближче до цивілізованої Європи. Середньовічним варварством завдано подвійний удар. Головна заслуга в цьому належить народному депутату України, голові Комітету з екології Верховної Ради України Миколі Томенко. Величезна людська йому подяка. Хочеться потиснути міцно руки народним депутатам минулого скликання Ірині Сех та Андрію Тягнибоку, які підписали законопроекти і пішли за них в бій. Хочеться обійняти мого товариша і співавтора цих законів – голову Громади Рибалок України Андрія Неліпу, з яким ми нарешті, після довгих невдалих спроб, відродили інститут громадських екоінспекторів. Саме Андрію належить і інша чудова ідея -заборонити рекламу браконьєрських знарядь в Інеті та інших ЗМІ. Ще одна людина заслуговує теплих слів подяки – це експерт ЕкоПраво-Київ Олег Листопад. Він чимало зробив для лобіювання та захисту цих законів. Я дякую директору Департаменту природних ресурсів Мінприроди України Михайлу Томахіну, який активно підтримав наші законопроекти. Я дякую працівникам Комітету з екології та Юридичного управління Верховної Ради України, які багато зробили для того, щоб наші законопроекти стали Законами. Я дякую і працівникам Київського еколого-культурного центру, за підтримки яких КЕКЦ записав до свого активу вже 11 прийнятих законів з охорони природи.
Підписання цих двох найважливіших для охорони природи законопроектів ще раз доводить, що мертвий сезон Януковича закінчився і Україна, щоб не брехали наші вороги і недоброзичливці, поступово набирає демократичний перебіг розвитку. Слава Україні! Слава героям!

Підготовлено з використанням джерела з сайту КЕКЦ