Пікет громадськості “Піймаємо чиновників Мінприроди в браконьєрські сітки”

19 жовтня 2015 року в Києві коаліція одеських, миколаївських і київських екологічних організацій- Дельта (Одеса), Бюро кримінальних розслідувань (Миколаїв), ЕкоПраво-Київ, ДОП “Зубр”, Білий Орел, Спілка захисту Голосієва, Київський еколого-культурний центр ( Київ) провели пікет Мінприроди України “Піймаємо чиновників Мінприроди в браконьєрські сітки.”

Зокрема, у ряді національних парків, підпорядкованих Мінприроди України, відбувається масове браконьєрство та інші грубі порушення природоохоронного законодавства.

1. Нижньодністровський національний парк.

Група з облпрокуратури і УВС в Одеській області 25 серпня 2015 виїжджає в Нижньодністровський національний парк, робить обшук в офісах, а потім виходить на воду, в зону регульованої рекреації національного парку, де не тільки браконьєрські, але й легальні промислові знаряддя лову, заборонені. Міліція і громадські активісти опускають кішку (спеціальний інструмент для пошуку мереж) і починають витягати кілометри незаконних знарядь лову. А в цих знаряддях величезна кількість маломірних раків. Змогли витягнути тільки 114 одиниць незаконного лову, але в них було 2 796 раків, яких відпустили на волю. Нанесений збиток за офіційними таксами (1 рак-45 гривень) склав 125 820 гривень. Це тільки на маленькому клаптику акваторії парку. А який непоправний збиток завдається щодня державі на всій великій акваторії національного парку? Крім цього в парку відбувається незаконна забудова під дачі біля села Маяки.

2. Національний парк “Тузловські лимани”.

Перевірками одеських екологів І. Русева та І. Вихристюк, спільно з правоохоронними органами, на території парку протягом 2014- 2015 рр. неодноразово вилучалися сотні браконьєрських сіток. Наприклад, під час рейду в кінці липня 2015 було вилучено близько 120 незаконних сіток і раколовок. На території парку також масово процвітає браконьєрське полювання. Крім цього, в парку незаконно переграждается прірва, що з’єднує море і лимани.

3. Національний парк “Білобережжя Святослава”.

У парку процвітає незаконний промисел креветки, в якому беруть участь працівники парку і який кришується дирекцією парку.

Приблизний “навар” від браконьєрського лову креветки на Кінбурнській стрілці в нацпарку Білобережжя Святослава: одне відро креветки оптом продають за 600 гривень, п’ять відер креветки ловиться одним вентоером. На Кінбурнській косі працює близько 20 браконьєрських бригад по 3-4 людини (працівники лісгоспу, нацпарку і місцеві жителі), одна бригада закидає по 5 вентерей в день (20 бригад = 100 вентерей, хоча, лов йде з травня по вересень, візьмемо три найбільш гарячих місяця: травень, червень і липень, тобто 90 днів по 100 вентерей = 9 тис. вентерей (1 ятір дає прибуток 3000 гривень)), разом-27 млн. гривень чорного налу, який йде в кишені кінбурнських браконьєрів і можливо відповідальних осіб парку, які їх кришують.

 

4.  Приазовський національний парк.

Величезний збиток екосистемам нацпарку завдає браконьєрський промисел мотиля в заповідній зоні Молочного лиману за допомогою мотопомп. У 2015 році тут працює 5 мотопомп. Вони добувають мотиль в основному вночі. За ніч одна мотопомпа намиває до 2 тонн мотиля, за рік всі 5 мотопомп в заповідній зоні Молочного лиману незаконно намивають близько 3600 тонн мотиля, чим завдається шкода державі (збиток за видобуток 1 кг мотиля в обьектах ПЗФ становить 461 гривню) у сумі близько 1, 7 мільярда гривень щорічно. За деякими даними “дах” однієї мотопомпи за одну ніч з боку дирекції Приазовського нацпарку становить 1 тис. гривень. Незаконно видобутий мотиль йде на продаж в Польщу. 22 березня 2015 запорізька самооборона затримала на Молочному лимані і знищила 2 мотопомпи з незаконного видобутку мотиля. 6-7 жовтня 2015 на Молочному лимані були затримані 2 браконьєрські потопомпи, вилучено 43 мішка мотиля загальною вагою понад 1 тонну. Велику частину мішків з мотилем браконьєри встигли скинути в воду. Крім цього в парку відбувається організація незаконного комерційного відпочинку в заповідній зоні на острові Дзендзик.

Про дані факти браконьєрства неодноразово інформувалося керівництво парків та Мінприроди України, проте дієвих заходів з припинення браконьєрства прийнято не було. У зв’язку з вищевикладеним пікетувальники вимагали:

1. Зняти директорів даних парків (Вторенко, національний парк “Тузловські лимани”), (Роженко, Нижньодністровський національний парк), (Козловський, національний парк “Білобережжя Святослава”), та в.о. директора Приазовського національного парку Єлісєєва із займаних посад.

2. Вжити дієвих заходів щодо викорінення браконьєрства в даних нацпарках.

3. За бездіяльність і халатність в управлінні природно-заповідними територіями загальнодержавного значення зняти з займаної посади директора Департаменту заповідної справи Мінприроди України Іваненко.

Підготовлено з використанням джерела з сайту КЕКЦ