Пікет громадськістю НАН України “Нарубаємо академікам дров!” (проти рубок в заповідниках)

5 жовтня 2015 року об 11 ранку біля Президії Національної академії наук України активісти – екологи представники Форуму порятунку Києва, «Живої планети», Дружини охорони природи «Зубр», Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ), ЕкоПраво-Київ та інші провели пікет під гаслом «Нарубаємо академікам дров!».

Мета пікету – захист старовинних заповідних дендропарків підпорядкованих Національній академії наук України «Софіївка», «Тростянець» та «Олександрія» на територіях яких адміністраціями проводяться незаконні санітарні рубки дубів та інших дерев цінних порід.

У рамках акції відбувся перформанс, під час якого активісти розпилювали і рубали сокирою деревину, яку принесли під стіни Президії НАН. Також встановили хрести, що символізують зрубані дуби. Такі дії символізують заклик не вирубувати дерева в дендропарках для приватних потреб.

Пікетувальників зустрів натовп агресивно налаштованих представників НАНУ, які стали кричати, що учасники пікету куплені та, врешті, спровокували потасовку.

Однак не дивлячись на провокації з боку «академіків», пікет тривав. Пікетувальники розповіли журналістам про корупційні схеми і незаконне використання природних ресурсів в заповідних об’єктах, підпорядкованих Президії НАНУ – дендропарках «Софіївка», «Тростянець», «Олександрія», Дунайському заповіднику, Михайлівській цілині, Карадагському заповіднику.

Попередньо, незважаючи на численні звернення громадських організації про факти порушення природоохоронного законодавства на територіях підпорядкованих дендропарків, Президія НАН України замість того, щоб навести порядок, надавала відповіді за підписом віце-президента НАН України, академіка В.Моргуна, наприклад, що рубки в «Олександрії» проводилися законно і вся дозвільна документація на них є. Однак п. Моргун збрехав, бо всіх необхідних документів на санітарні руки дендропарк «Олександрія» не мав. Згідно відповіді Мінприроди України останній раз ліміти на рубки в Олександрії видавалися лише у 2013 році. Те, що санітарні рубки в «Олександрії» у 2015 році велися без наявності повного комплекту дозвільних документів (погодження від Департаменту екології та природних ресурсів Київської облдержадміністрації було, а затверджених Мінприродою України лімітів – ні). Факт порушення адміністрацією дендропарку «Олександрія» ст. 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд»), було зафіксовано в Акті Дежеконінспекції в Київській області від 31 серпня 2015 року, про що зазначено у відповіді від інспекції на звернення КЕКЦу.

Під гудки футбольних дудок природоохоронники вимагали припинити незаконні рубки в заповідних дендропарках. Крім того, пікетувальники вимагали покарати академіка-секретаря Відділення загальної біології НАН України В. Моргуна за «кришування» незаконних рубок в дендропарку Олександрія.

Вимоги пікетувальників були передані академіку Володимиру Радченко.

Підготовлено з використанням джерела з сайту ВГО “Жива планета”