Круглий стіл у Верховній Раді України з правових питань заповідної справи

11 червня 2015 року у Верховній Раді України відбувся круглий стіл щодо заповідної справи під головуванням народного депутата України, секретаря Комітету з екології Верховної Ради України О. Єднака. На круглому столі були розглянуті питання вдосконалення законодавства щодо природно-заповідного фонду, посилення режиму заповідності, створення і розширення ряду національних парків і т.д.

Експерт ЕкоПраво-Київ О. Листопад озвучив питання про вдосконалення конкурсу на затвердження нових директорів об’єктів ПЗФ. Він повідомив, що Мінприроди вже погодилось на деякі заходи, що забезпечують прозорість конкурсу, але, проте, поки не допускає на них екологічну громадськість і ЗМІ.

Директор КЕКЦ В. Борейко розповів про ситуацію зі створення Дніпровсько-Тетерівського нацпарку на місці колишнього царського полювання Януковича. На попередньому круглому столі була досягнута домовленість між КЕКЦ і Департаментом заповідної справи Мінприроди про спільну підготовку Проекту створення території даного об’єкта. КЕКЦ виконав свої обіцянки, підготувавши необхідні розділи даного документа, однак працівник Департаменту А. Драпалюк в черговий раз порушила домовленості, не виконавши свою ділянку роботи. Потім відбулася гостра дискусія між директором Департаменту заповідної справи І. Іваненко і О. Лістопадом. І. Іваненко став виправдовувати А. Драпалюк з того приводу, що вона перевантажена роботою й їй ніколи було виконати обіцянку. На що О. Лістопад жорстко відповів – у А. Драпалюк немає часу займатися створенням Дніпровсько-Тетерівського нацпарку, зате є час їздити в нескінченні зарубіжні відрядження, брати участь в грантових семінарах, а також організовувати антиекологічні кампанії проти законопроектів народних депутатів, які намагаються навести порядок в заповідній справі.

Директор КЕКЦ В. Борейко розповів про значний успіх в справі посилення заповідності в заповідних зонах, заповідних урочищах і природних заповідниках шляхом заборони проведення там санітарних рубок. Це два недавно прийнятих за ініціативою народних депутатів, КЕКЦ і ГРУ законів, накази та інструктивні листи Мінприроди та Держлісагентства щодо заборони санітарних рубок. Великі надії ми покладаємо також на суд ЕкоПраво-Київ і КЕКЦ проти Кабміну України, яким хочемо визнати незаконними деякі пункти в Санітарних правилах в лісах України, що дозволяють рубати ліс в заповідниках і заповідних зонах. Разом з тим, як вдалося недавно з’ясувати КЕКЦ, є дуже серйозна проблема, на яку поки ніхто не звернув уваги. Виявляється, різні рубки лісу в національних парках, землі яких належать іншим землекористувачам (а такі землі становлять близько 60% від всієї території парків), ніяк не контролюються дирекціями нацпарків. Більш того, дирекції нацпарків навіть не знають, скільки там рубиться лісу. А якщо і роблять запити, то землекористувачі, а найчастіше це лісгоспи, відмовляються їм відповідати. Таким чином можна сказати, що більше половини території сучасних українських нацпарків ніяк не контролюється і є дутої охороною природи.

Д.б.н. М.Чорний порушив питання про дії черкаських лісівників, які заважають створювати новий нацпарк Холодний Яр, представник Українського товариства охорони птахів О. Яремченко поскаржилася на дії ряду облдержадміністрацій західних областей України, які не підтримують розширення карпатських нацпарків.

На круглому столі було поставлено більше питань, ніж знайдено на них відповідей. Проте можна вважати круглий стіл ефективним заходом, так як він дав черговий поштовх у розвитку заповідної справи.

Підготовлено з використанням джерела з сайту КЕКЦ